Procedura postępowania
z maseczkami wielorazowymi obowiązująca w SP Lisięcice
- Maseczki wielorazowego użytki podczas noszenia, po pewnym czasie robią się mokre. To powinno stanowić sygnał do tego, aby jak najszybciej ją wymienić.
- Przed zdjęciem maseczki trzeba założyć jednorazowe rękawiczki. Jeśli maseczka jest zawiązywana należy bardzo ostrożnie odwiązać troczki i uważać, aby nie dotknąć materiału. Jeśli ma gumki – trzeba zdejmować je z uszu pojedynczo.
- Po zdjęciu maseczkę ochronną najlepiej umieścić w szczelnym opakowaniu, zanim zostanie wyprana. Nie należy odkładać jej w miejsca typu stół, krzesła, blaty itp.
- Maseczki wielorazowe można także dezynfekować, używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu w sprayu.
- Maseczki wielorazowe użyte najlepiej prać w pralce. Maseczkę ochronną najlepiej włożyć do pralki używając rękawiczek. Po włożeniu maseczek do pralki należy ostrożnie zdjąć rękawiczki i wyrzucić je, a następnie umyć ręce.
- Maseczki wielorazowe należy prać w temperaturze minimum 60 stopniach Celsjusza, a najlepiej ustawić temperaturę na 90 stopni Celsjusza. Po wypraniu i wysuszeniu maseczek należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury żelazka (minimum 100-110 stopni Celsjusza).
WAŻNE! Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie! Nie można w czasie jednego prania dołożyć do bębna innych noszonych przez nas rzeczy.
- Maseczki ochronne można także wygotować- należy umieścić maseczkę w pustym czystym słoiku, zakręcić wieczko i gotować słoiki we wrzątku przez 30-40 minut.
- Można również użyć domowego sterylizatora.
UWAGI
- Maseczek nie można zbyt długo trzymać w foliowej torebce. Jeśli będą leżały zbyt długo - zgniją.
- Do dezynfekcji maseczek wielokrotnego użytku nie powinno się używać wybielacza. Zawarty w nim chlor może zniszczyć materiał.
- Włożenie maseczki do piekarnika czy mikrofalówki nie zniszczy wirusa. Takie praktyki mogą się skończyć samozapłonem maseczki.